Bomberka – uszyj, włóż i idź!

bomberka na modelce z przodu

Uszyjmy coś!

Patrząc na ulice Paryża i Londynu a ostatnio i Warszawy nie możemy się oprzeć, aby opowiedzieć Wam o ….. kultowej kurtce BOMBERKA.
Pomysł tego kroju został zapoczątkowany z bardzo praktycznego powodu. Podczas I wojny światowej piloci latali w otwartych samolotach. boy in a bomber jacketOznaczało to konieczność ochrony przed chłodem, ale kurtka musiała być też bardzo wygodna, aby nie krępowała ruchów. Kilkadziesiąt lat później „bomber jacket-y” powróciły już nie jako ubrania dla armii, lecz okrycie wierzchnie dla młodych ludzi. Lata świetności bomberki przypadały na czas zaraz po upadku socjalizmu. Później podbiły też serca wielbicielek kobiecej mody.
OH!!!! Czy pamiętacie przystojnego Toma Cruise’a w roli Pete’a Maverica  w filmie TOP GUN z 1986 roku? Jak przystojnie wyglądał w swojej skórzanej bomberce. Ozdobiona kołnierzem futrzanym i naszywkami robiła niezłe wrażenie.
W 2014 roku dużo projektantów wprowadziło ją do swojej kolekcji z drobnymi zmianami – akcentami kwiatowymi, z koronki lub aksamitu.
My też możemy mieć taką bomberkę. Na wiosenne dni jak znalazł .

TUTORIAL

Materiał i podszewka wyjęłyśmy ze starych zapasów. Nasza bomberka będzie z aksamitu – elegancka lub na luzie.

Wzięłyśmy 1,5 m  na 1,4 m szerokości aksamitu, tyle samo podszewki, suwak rozdzielczy 50 cm i gumę ok. 5 cm szer.
Do zrobienia formy wykorzystałyśmy pierwsze wydanie w 2017 roku kwartalnika wydawanego przez Burdę ‚KROK PO KROKU’
bomberka material potrzebny do szycia
No to do dzieła:
Formę układamy jak zwykle na materiale w złożeniu, obrysowując dookoła dodajcie po 1,5 cm na szwy. Tył i stójkę na złożeniu materiału (czyli bez przecięcia), pozostałe części nie trzeba. Stójkę też możecie wyciąć ze skosu materiału – wówczas będzie ze szwem z tyłu, ale będzie się o wiele lepiej układała wokół szyi. To samo robimy z podszewką z małym wyjątkiem – musimy oddzielić bezec (czyli część materiału wzdłuż suwaka, przy samym suwaku) z formy przodu, czyli w przypadku podszewki przód będzię mniejszy o bezec (który musimy wykroić z aksamitu).
bomberka wykrój na materile
Wycinamy i zszywamy poszczególne części, oczywiscie szwy rozprasowujemy po lewej stronie materiału. Nie jest to łatwe, ale cierpliwości …. Możemy zrobić kieszonki – wygodne i praktyczne. Suwak wszywamy blisko, aby widać było tylko zabi. Ponieważ my akurat nie mogłyśmy dostać suwaka pod kolor, wiec wykorzystałyśmy czarny.
bomberka maszynabomberka wykroj kieszen
Zszywamy, wciągamy na dole gumkę i gotowe!!! Wiemy, nie było łatwo, aksamit jest cieżki zarówno w szyciu jak i prasowaniu. Ale chyba było warto !!!
Bomberka jest uniwersalna, sportową możecie nosić do jeansów, naszą aksamitną możecie połączyć np. ze spódnicą ołówkową, którą opisałyśmy na naszym blogu.
 bomberka na modelce i pies na rekubomberka na modelce z boku prawego

Dodaj komentarz