Jaki wykrój taki styl

Jaki wykrój taki styl - wykrój z Burdy

Cześć Dziewczyny!

Jaki wykrój taki styl – Dziś kilka słów o wykrojach krawieckich.

Często słyszę: umiem szyć, owszem, ale skąd mam wziąć wykrój krawiecki?

Faktycznie jest to pewna niedogodność, ponieważ zrobienie wykroju nie jest taką prostą sprawą. W technikum odzieżowym liznęłam trochę przedmiotu, na którym uczono nas konstrukcji odzieży, ale uwierzcie, że dobry konstruktor jest na wagę złota.

W dużych produkcjach jest niezbędny, ale na nasze potrzeby jest na szczęście pismo BURDA – gazeta dla pasjonatów szycia. Sama Aenne Burda, prekursorka tego pisma, miała swoją wizję mody, a moda była jej całym życiem. Czy wiecie ze Burda wychodzi od 1950 roku?

Jaki wykrój tai styl - okładka Burda jesien

Osobiście bardzo polecam korzystanie z wykrojów z Burdy. Są bardzo pomocne, formę z Burdy można też zmodyfikować lub zestawiać ze sobą różne wykroje tworząc nowe kreacje. Nie zawsze jednak trzeba zmieniać wykroje Burdy, ponieważ pokrywają się z trendami w modzie. Oprócz wykroju możemy tam znaleźć różnego rodzaju porady, np. jak wszyć zamek lub jak pomniejszyć lub powiekszyć wykrój. Wykroje krawieckie z Burdy mogą być bazą do naszych wariacji i dodatków. Wiemy bowiem, że szyjąc na podstawie wykroju z Burdy możemy na ulicy spotkać kogoś kto ma dokładnie tę samą sukienkę. Pytanie, czy na pewno chcemy wyglądać jak inne. Jeśli chcemy kreować własny styl, wykrój z Burdy możemy przyozdobić falbanką, tasiemką lub ozdobnym guzikiem. Możemy też po prostu połączyć ze sobą różnego rodzaju materiały. W sezonie jesiennym jest to niezwykle popularny trend. My, np.: ozdobiłyśmy spódnicę ołówkową pasem z nitami – zwykła spódniczka nabrała bardziej drapieżnego charakteru.

Jaki wykrój taki styl - wykrój z Burdyspódnica ołówkowa z nitami

Burda wychodzi co miesiąc, a jej koszt to ok. 14.99 zł. Warto nawet ją zaprenumerować, gdyż szybko znika z kiosków lub empików. Oprócz Burdy z tego wydawnictwa można też dostać Burdę dla puszystych i pismo „Krok po kroku” dla początkujących. Jeśli chcemy tylko jeden wykrój, Burda ma też wersję online, o której więcej w naszym poście: Kombinezon – moda i wygoda.

Darmowe wykroje

Jeśli nie chcecie inwestować w wykroje, są serwisy z darmowymi wykrojami w internecie. Proste wykroje znajdziecie na blogu: http://www.ohmotherminediy.com/.  Są to pliki pdf, które się drukuje, łączy ze sobą kartki i już można przykładać do materiału. Są tylko 3 rozmiary: S/M/L. Mankamentem jest tutaj dużo drukowania i sklejania oraz fakt, że dopasowanych ciuszków raczej nie uszyjemy z tych wykrojów. No i warto znać j. hiszpański :). Na blogu są głównie bluzki i sukienki łatwe w szyciu. Znany portal z wykrojami w j. polskim to papavero.pl. Tutaj znajdziesz najprzeróżniejsze wzory i rozmiary, a nawet możesz przystosować wykrój do wzrostu od 150 cm – 186 cm.  Za wykroje musisz na ogół zapłacić – od ok. 2 zł do 12 zł / szt. w zależności od pakietu jaki wykupisz. Podobnie jak na hiszpańskim blogu, wykrój drukujesz, sklejasz taśmą klejącą i już masz.

Do prostych strojów proponujemy po prostu odrysować fajny ciuszek, który już mamy. Taki zabieg stosujemy w naszym wpisie Spódnica z koła i bluzka kimono a’la Dior – Szycie jak film. Tak możemy odrysowywać tylko bardzo proste ubrania, bez zaszewek, falbanek, wcięć – w naszym przypadku to bluzka kimonowa. Przy trudniejszych wzorach nigdy tego nie róbcie, bo będziecie musiały wyrzucić materiał i szyć od nowa!

krojenie bluzki w paski z dzianinybluzka kimono w paski bialo czarne

Jeśli znacie inne źródła ładnych wykrojów, dajcie znać. Chętnie poszerzymy swoją bibliotekę wykrojów.

Pamiętajcie, że wykrój krawiecki to podstawa ładnej kreacji. Dlatego warto zastanowić się co chcemy szyć i wydać na dobry wykrój kilka – kilkanaście złotych.

Nie bagatelizujcie wykrojów. Pamiętajcie, że jaki wykrój, taki styl!

2 Replies to “Jaki wykrój taki styl”

  1. Z pierwszego wykształcenia jestem krawcową… warto poznać choć podstawy tych miejętności

    1. Czy proponujesz, abyśmy dodały „elementarz szycia” do naszego bloga? To dobry pomysł.

Dodaj komentarz